Pomysłodawcą i organizatorem pielgrzymki z Tarnowa na Jasną Górę był ś.p. ks. Tadeusz Wiater,  proboszcz w Łączkach Brzeskich k/Mielca. Sam zdobywał doświadczenie pielgrzymkowe u pielgrzymów idących z Rzeszowa na Jasną Górę, którzy w jego parafii mieli swój drugi nocleg.  Po uzyskaniu zgody bpa ordynariusza Jerzego Ablewicza oraz dzięki życzliwości kierownictwa Pieszej Pielgrzymki Rzeszowskiej, w roku 1982 zorganizowane zostały 2 grupy, które potem miały się stać fundamentem Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Grupa św. Stanisława wyruszyła z Rzeszowa wraz z pielgrzymką rzeszowską pod wodzą ks. Tadeusza Wiatra, w dniu 04 sierpnia. Grupa bł. Szymona z Lipnicy wyruszyła z Tarnowa w dniu 06 sierpnia, również pod wodzą ks. Tadeusza Wiatra, który przyjechał do Tarnowa na inaugurację. Trasa tej grupy wiodła z Tarnowa przez Krzyż, Odporyszów, Olesno w kierunku Szczucina, gdzie grupa weszła w skład Pieszej Pielgrzymki Rzeszowskiej.

W skład Grupy 16 wchodzą wierni z Parafii

• z dekanatu Mielec Północ: św. Mateusza w Mielcu, parafii Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej, Czermin, Trzciana, Rzędzianowice, Ziempniów;
  • z dekanatu Mielec Południe: Książnice, Kiełków, Łączki Brzeskie, par. Trójcy Świętej w Mielcu
  • z dekanatu Radomyśl Wielki

Historia naszego loga sięga 2014 roku, kiedy to jak co roku organizowaliśmy konkurs na pielgrzymkową koszulkę. Hasło pielgrzymki "Miłość na śmierć nie umiera" zainspirowało brata Michała Bartnickiego do stworzenia na przodzie koszulki numeru 16 na wzór naczyń krwionośnych w ludzkim ciele. Rok później logo przeszło delikatny lifting za sprawą Agnieszki Pazdro, która przystosowała je wizualnie do projektu swojej koszulki. W kolejnych latach "16" zostało wpisane w szerszą koncepcję, która służy nam do dziś.