Wyruszając na pielgrzymi szlak, zastanawiasz się, co ze sobą zabrać, co będzie potrzebne, a co zbyteczne. Szczególnie takie dylematy mają osoby, które idą pierwszy raz. Jak powinien więc wyglądać ekwipunek pielgrzyma?

Potrzebne są dwa plecaki – bagaż podręczny i główny.

Do podręcznego plecaka należy włożyć najpotrzebniejsze w trakcie dnia pielgrzymkowego rzeczy:

• Podpisaną legitymację pielgrzymkową która przyczepiona do smyczki wisi na szyi,
  • Portfel z pieniążkami i podstawowymi dokumentami (Nie ma potrzeby zabierać na pielgrzymkę prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, kart stałego klienta z różnych sklepów. Wystarczy dowód osobisty lub legitymacja uczniowska)
  • Własną małą apteczkę - lekarstwa przeciwbólowe i leki zażywane regularnie, bardzo przydatna jest maść przeciwbólowa/przeciwzapalna, bandaż, opaska elastyczna, plastry, igły jednorazowe, wapno, magnez, preparat przeciwko komarom, przydatny bywa koc termiczny.
  • Śpiewnik pielgrzymkowy, różaniec, modlitewnik, długopis, notes, suchy prowiant i hermetycznie zamknięte produkty (konserwa, dżem) oraz napoje - najlepiej gasi pragnienie zwykła woda.
  • kubek (najlepiej metalowy), łyżka,
  • okulary, kremy o wysokich numerach filtrów przeciwsłonecznych (powyżej 60),
  • chustę, czapkę/kapelusz oraz płaszcz przeciwdeszczowy,
  • gdy chodzi o telefon komórkowy to warto go ze sobą zabrać. W ciągu dnia, o ile nie jest potrzebny powinien być wyłączony, aby nie rozpraszał. Może także pełnić rolę aparatu fotograficznego, bo wokół tyle cudów do uwiecznienia. Skoro telefon to koniecznie trzeba pamiętać o ładowarce, a przydatne mogą okazać się też kijki do selfie i powerbanki. Praktyczne są także złodziejki elektryczne - na noclegach jest ograniczona liczba gniazdek.

Pamiętaj, aby nie przesadzić z ciężarem plecaka - cały dzień musisz go mieć na plecach - czy słońce, czy deszcz.

Bagaż główny przewożony jest samochodem ciężarowym z noclegu na nocleg i nie ma możliwości korzystania z niego podczas dnia pielgrzymkowego.

Do bagażu głównego pakujemy:
  • Ubrania, bieliznę osobistą i coś do spania.
  • Cieplejszy sweter lub bluzę - wieczory są już nieco chłodniejsze,
  • wygodne buty, (nie należy zabierać obuwia nowego, ponieważ zwiększy to ryzyko powstawania bąbli!!!), klapki do kąpieli i drugą parę butów w razie potrzeby.
  • Pielgrzymkową koszulkę i odświętne ubranie na „wejście” na Jasną Górę,
  • śpiwór, karimatę, przydatna może okazać się poduszka, latarkę - niezbędna na noclegach,
  • przybory toaletowe, miskę do mycia, chusteczki nawilżające, żel antybakteryjny
  • suchy prowiant na kolejne dni pielgrzymowania (z rozwagą, pielgrzymka jest bardzo dobrze zaopatrzona w prowiant).

Każdy bagaż powinien być podpisany: imieniem i nazwiskiem, parafią i grupą w której idziemy. Aby na noclegu aprowizacji lepiej było rozpakować bagaże, a wam lepiej je znaleźć PROSIMY aby, każdy pielgrzym do swojego bagażu przywiesił wstążkę długości ok. 40 cm w danym kolorze:

• Z parafii św. Mateusza– Niebieski
  • Z Parafii Trójcy Świętej– Czerwony
  • Z pozostałych parafii – Zielony

Prosimy nie wiązać bagaży (nie powinno nic odstawać), ani nie wkładać wody do walizek/toreb/plecaków. Można wziąć zgrzewkę wody i wrzucić ją na TIRa, ale trzeba ją umieścić w kartonie lub trwałej torbie na zakupy, tak by po napoczęciu nie zgubiła się.

LISTA RZECZY, KTÓRYCH NA PIELGRZYMKĘ NIE ZABIERAMY, CHYBA, ŻE W RAMACH UMARTWIENIA:

•  nawigacja GPS (zaufać należy Przewodnikowi i drogówce; zawsze mogą poprowadzić skrótem, a kiedy to uczynią nie będziesz się denerwować, że zrobiliście 5 km więcej)
  • komplet pościeli
  • podręczniki na nowy rok szkolny
  • żelazko + deska do prasowania
  • tipsy
  • buty na wysokim obcasie
  • kozaki + kożuch + czapka wełniana + rękawiczki (chyba, że ktoś uwielbia sunę)
  • sprawy związane z tynkowaniem/malowaniem twarzy (i tak w upale wszystko spłynie)
  • laptop – kilka dni bez Facebook’a, Instagrama i innych internetowych „uzależniaczy” bardzo dobrze ci zrobi, zobaczysz, że można bez tego żyć!!!
  • mp3, lub mp4 – „studia” w grupach pięknie śpiewają, konferencje są porywające, a wieczorem, po kolacji i rozmowie z gospodarzami ok. 1:00 zaśniesz „w locie na poduszkę”
  • telewizora – jak wrócisz i tak będziesz się orientować w swoim ulubionym serialu
  • komputer to zdecydowanie zbyt duża troska
  • lodówka – chyba, że będziesz ciągnąć za sobą mały agregat prądotwórczy
  • ulubione zwierzątko
  • rower – jak sama nazwa skazuje, jest to pielgrzymka piesza
  • kajak – dlaczego? patrz wyżej

Mimo trudności pielgrzymka jest wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem, w którym warto choć raz uczestniczyć. A ci, którzy poszli pierwszy raz..., będą chcieli wrócić na pątniczy szlak!